Grašak je povrće koje u proleće veoma rano stiže na našu trpezu pa se zbog te svoje osobine veoma ceni.
Grašak se smatra jednom od najhranljivijih vrsta povrća. U ishrani se upotrebljavaju njegove mahune i zelena zrna, koja su naročito bogata proteinima i mineralnim materijama, i zato u našem jelovniku ovo povrće treba da zauzme značajno mesto.
Ova zrnasta mahunarka predstavlja najdragoceniji izvor proteina, šećera i vitamina. U zelenom semenu prisutni su lako svarljivi proteini, skrob, šećer, vitamini A, B i C, gvožđe, kalijum, natrijum, kalcijum i magnezijum, kao i značajne aminokiseline tirozin, cistin, lizin, histidin, arginin i triptofan. Kalorijska vrednost 100 g zrna mladog graška iznosi 68 kalorija. Zrenjem se u zrnima graška povećava količina proteina, masti i nekih vitamina, a smanjuje količina šećera.
Pored toga grašak sadrži dosta vitamina C koga ima oko 34 mg u 100 g. Njegova primena u ishrani veoma je raznovrsna - zelena zrna graška zajedno sa ostalim vrstama povrća upotrebljavaju se za pripremanje različitih supa, čorbi, variva i kao prilog različitim jelima.
Zato u proleće na našim trpezama ovo povrće treba više koristiti uz ostale tada prisutne vrste voća i povrća, jer će organizmu, oslabljenom u toku zimskog perioda, pružiti neophodne hranljive materije, pre svega šećere, vitamine i mineralne materije tako važne u procesu njegovog pravilnog funkcionisanja i obavljanja svakodnevnih dužnosti.
Uslovi skladištenja i rok upotrebe:
- 24 meseca u slučaju čuvanja na temperaturnom režimu ispod -18°C
- 30 dana u slučaju čuvanja na temperaturnom režimu od -12°C do -18°C
- 7 dana u slučaju čuvanja na temperaturnom režimu od -6°C do -12°C
- 24 sata u slučaju čuvanja na temperaturnom režimu od 0°C do +4°C
Obavezno kuvanje pre konzumiranja.
Zamrznuti grašak staviti u vrelu, kipuću vodu i od momenta kada ponovo počne da vri kuvati najmanje 15 - 20 minuta ili do postizanja gastronomskog efekta.